جاذبه‌های گردشگری قبرس

جاذبه‌های گردشگری قبرس


قبرس یکی از نقاطی به حساب می‌آید که طبیعت، آثار تاریخی و همچنین سواحلش باعث هیجان انگیز سازی این مقصد شده است . این سرزمین جذاب در دریای مدیترانه قرار دارد و تنها سواحلش باعث ایجاد آرامشش نیست بلکه تاریخ بلندت مدت این سرزمین باعث شده که برای بازدید از مکان‌ها و آثار تاریخی چون کلیساهای زیبابی بیزانسی، صومعه‌ها و موزه‌ها و همچنین طبیعتی چشم نواز توریست‌های بسیار زیادی به قبرس سفر کنند. نکته‌ای جالب درباره قبرس باید بدانید که این سرزمین برای کوه نوردی هم بسیار ایده‌آل به حساب می‌آید که در آن می‌توانید شاهد گنجینه‌ای سرشار از گیاهان و حیوانات منحصر به فرد هم باشید.

کلیسا بلاپایس

کلیسا بلاپایس در قرن ۱۳ ساخته شده که بدون شک یکی از آرام‌ترین جاذبه‌های قبرس شمالی به حساب می‌آید. این کلیسا در روستای کوچک بلاپایس در ۵ کیلومتری شهر گیرنه قرار دارد و بیشتر آثار به جای مانده از آن مربوط به زمان پادشاه هوگ سوم می‌باشد. این بنای جذاب و زیبا در طی قرن ها بزرگ و بزرگ‌تر شد و امروزه معماری جذاب گوتیک را به نمایش گذاشته است.

شهر باستانی کواریون

در قبرس تعداد بسیار زیادی از شهرهای باستانی وجود دارند که هیچوقت با کمبود آن‌ها مواجه نخواهید شد. اما کورایون یکی از بهترین شهرهای باستانی این کشور است. این شهر باستانی در امتداد صخره‌ای ساحلی قرار گرفته است و چشم اندازی به طبیعت خارج از شهر و دریای مدیترانه دارد و همچنین فضایی خیال انگیز خلق کرده است. تئاتر و خانه اوستولیوس مشهورترین قسمت‌های این شهر وسیع هستند و در خانه اوستولیوس مجموعه‌ای از موزاییک‌های ظریف قرار دارد که به خوبی نیز از آن‌ها محافظت شده و اگر زمان بیشتری در اختیار دارید، می‌توانید از محوطه وسیع کلیسای بزرگ بیزانسی این شهر هم بازدید نمایید. ستون‌های فروریخته و ورق‌های موزايیکی به‌جامانده از کف این کلیسا منظره‌ای فوق‌العاده دیدنی را خلق کرده‌اند.

مسجد سلیمیه

در کشور قبرس مسجد سلیمیه اول کلیسایی به نام سنت سوفیا بوده که در سال 1209 ساخت این کلیسا آغاز گردید و سال‌های بسیار زیادی طول کشید تا این بنا کامل شود که تمام مدت این مکان محل تاج گذاری بسیاری از پادشاهان بوده است که در زمان عثمانی‌ها این کلیسا به مسجد تبدیل شد تا نمادی از دین اسلام شود.

پافوس

یکی از بترین جاذبه‌های کشور قبرس پافوس است که یک شهرک ساحلی در جنوب غربی قبرس می‌باشد و طبق گفته بسیاری از افراد محل تولد آفرودیت الهه یونان است. امروزه این شهرک ساحلی به دو بخش تبدیل شده که بخش پایینی آن به کاتو پافوس نام دارد و می‌توان شاهد هتل‌ها و بناهای باستانی و همچنین مغازه‌ها و رستوران‌های بسیار زیادی در این منطقه باشید.

قلعه کانتارا

قلعه کانتارا در دوره بیزانس ودر سال ۹۶۵ ساخته شده که تا بعد از حمله عرب‌ها از شبه جزیره کارپاس محافظت کند. این قلعه در ارتفاع ۶۱۰ متری قرار دارد و دسترسی به آن خیلی راحت و آسان می‌باشد. تنها کافیست که در روز آفتابی به این قلعه بروید تا با تماشای چشم اندازهای جذاب شبه جزیره کارپاس، خلیج سالامیس، فاماگوستا و دیگر بخش های قبرس شمالی لذت کافی را ببرید و عکس‌های خاطره انگیزی از آنجا بیاندازید.

شهر باستانی سالامیس

همانطور که ذکر شده است شهرهای باستانی بسیار زیادی در کشور قبرس موجود می‌باشند. در واقع شهر باستانی سالامیس در قبرس شمالی قرار دارد و پر شده از ویرانه‌هایی از جنس سنگ مرمر است و در کنار شهر باستانی کواریون، یکی از اماکن تاریخی برتر جزیره به حساب می‌آید که با گشت و گزار در جاده‌های خاکی سالامیس و عبور از بین مجموعه‌ای از ویرانه‌ها که هر یک به دوره تاریخی متفاوتی اشاره می‌کنند. مجسمه‌های بزرگ متعلق به عصر هلینیستی هستند که سرشان توسط مسیحیان متعصب افراطی جدا شده است. همچنین در میان ویرانه‌های ژیمناسیوم قرار گرفته‌اند. ویرانه‌های عظیم دو کلیسای بیزانسی نیز در میان زمین‌های سرشار از رازیانه وحشی و علف‌های هرز این شهر باستانی نمایان هستند در ادامه می‌توان به آب‌ نبار بزرگ سالامیس توانایی‌های مهندسی و مدیریتی شهری را به نمایش گذاشته است، اشاره کرد.

کیپ گرکو

اگر به دنبال مکانی برای آرامش می‌گردید تا صدای دریا را بشنوید و از ازدحام جمعیت به آنچا پناه ببرید بی‌شک کیپ گرکو در قبرس مناسب‌ترین نقطه به حساب می‌آید. این جاذبه دیدنی در واقع یکی از پارک‌های ملی ساحلی قبرس می‌باشد که در این پارک مسیرهای بسیار زیاد و متنوعی برای پیاده روی موجود می‌باشد. در این پارک می‌توانید شاهد گیاهان مختلف زیاد و همچنین گیاهان محلی بسیار زیادی بشوید. بهتر است بدانید که این پارک از شرق تفرجگاه ساحلی آیا ناپا آغاز و تا شرقی‌ترین نقطه قبرس جنوبی ادامه دارد.