معرفی  بازار تاریخی تبریز

معرفی بازار تاریخی تبریز

معرفی بازار تاریخی تبریز

معرفی بازار تاریخی تبریز

موقعیت جغرافیایی تبریز در سمت شمال غربی ایران و بودن در مسیر جاده ابریشم باعث شده که این شهر برای سالیان طولانی یکی از مهمترین مراکز تجارت باشد. قلب بازرگانی و تجارت این شهر، بازار تاریخی اش بود و بیشتر تجار و بازرگانان برای خرید و فروش به این نقطه از شهر می رفتند. این بازار شلوغ و پرهیاهو یکی از بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده جهان است و در سال ۱۳۸۹ درلیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. ر ین پست کمی درباره بازار تاریخی تبریز حرف می زند، ما را همراهی کنید.
معرفی بازار تاریخی تبریز

معرفی مجتمع تاریخی ائل گلی در تبریز
بازار تبریز با یک کیلومتر طول یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مسقف دنیاست و معماری خیره کننده اش از شاهکارهای معماری ایران به شمار می رود. با اینکه در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری قسمت های زیادی از این بازار از بین رفت اما گروهی از معماران حرفه ای در اواخر حکومت زندیه و قاجار این بازار تاریخی را بازسازی کردند. این بازار سنتی و زیبا در سال ۱۳۵۴ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
راسته بازارها
این بازار از بازارچه ها، تیمچه ها، کاروانسراها و دالان های مختلفی تشکیل شده و در داخل آن سازه های آجری به هم پیوسته و گنبدهایی با کادربندی های زیبایی را می بینید که در هماهنگی کامل ساخته شده و به فضای بازار جلوه ای خاص داده اند. کنار سراهای بازرگانی تعداد زیادی مدرسه و مسجد هست که ظاهر بازار را سنتی تر و تاریخی تر کرده است.
موقعیت بازار تبریز چگونه است؟
هسته مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهار ضلعی قرار دارد و بازار تبریز دقیقا در مرکز این چهار ضلعی است. این بازار از غرب به مسجد جامع و در شمال به بخش هایی از مهران رود می رسد.
قسمت های مختلف بازار
تیمچه ها

معرفی بازار تاریخی تبریز
تیمچه‌ها فضاهایی هستند که که سقفی گنبدی و آجرکاری دارند و با سبک معماری خاصی ساخته شده اند. این تیمچه ها برای رفت و آمد درب بزرگ و محکمی دارند و در طول شب تعطیل می شوند. تیمچه از قسمت های مختلف تشکیل شده که در آنجا اجناس مختلف انبار می شد، به فروش می رسید و در طبقه بالای آن بازرگان های غیر تبریزی شب ها استراحت می کردند. تیمچه میرزا شفیع و تیمچه مظفریه از تیمچه های این بازار هستند.
تیمچه
کاروانسراها و سراها
کاروان های مختلف بار و وسایل خود را در کاروانسراها تخلیه می کردند و در اطراف کاروانسراها اتاق، انبار و حجره و در حیاط کاروانسراها استخر، آب انبار، فضای سبز و باغچه وجود دارد، از بزرگ ترین سراهای بازار تبریز، سرای امیر است که برای دیدن از آن باید به نیمه جنوبی و حاشیه شرقی بازار بروید.
سرا

معرفی بازار تاریخی تبریز
راسته ها
راسته ها معابر عمومی سرپوشیده ای هستند که درب ورودی ندارند و معابر اصلی بازار به حساب می آیند. مهمترین راسته بازارهای این مجموعه بازار کفاشان، قیزبستی بازار، بازار صفی، بازار جمعه مسجد، کلاهدوزان، بازار صادقیه و … هستند.
این بازار از جاذبه های دیدنی اصلی شهر تبریز است و در آن می توانید با گشت و گذار در قسمت های مختلف هم معماری تاریخی بازار را ببینید و هم خریدی ارزان و راحت داشته باشید.

معرفی بازار تاریخی تبریز

منبع:eligasht

فرودگاه کرمانشاه و معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه کرمانشاه و معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه کرمانشاه و معرفی فرودگاه های ایران
استان کرمانشاه در میانه ضلع باختری ایران بین ۳۳ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۱۵ دقیقه پهنای شمالی و ۴۵ و ۲۴ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۳۰ دقیقه درازای خاوری از نصف‌النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از شمال به استان کردستان از جنوب به استان‌های لرستان و ایلام از خاور به استان‌های همدان و از باختر با کشور عراق هم‌مرز شده است. کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان‌‌شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه است که دارای جمعیتی بالغ بر ۸۸۴۷۰۶ نفر و مساحت ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ مترمربع است.

فرودگاه کرمانشاه

استان کرمانشاه در گذشته یکی از مراکز ساسانیان بوده است و از همین دوره آثار بسیار زیاد و ارزشمندی در این استان مانند طاق‌بستان (طاق وسان)، کتیبه بیستون و معبد آناهیتا باقی‌مانده است و در طی سده‌های گوناگون نیز به دلیل جایگاه ویژه راهبردی کرمانشاه، این شهرستان دارای اهمیت ویژه‌ای بوده است. امروزه نیز از مهم‌ترین شهرهای غرب ایران به شمار می‌رود.

در راستای اهمیت این شهر، فرودگاه کرمانشاه نیز از فرودگاه های مهم ایران، به خصوص منطقه غربی آن است.
تاریخچه فرودگاه کرمانشاه

فرودگاه کرمانشاه

فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه که نام اصلی آن فرودگاه اشرفی اصفهانی است، در شمال شرقی شهر کرمانشاه و در کنار بزرگراه کرمانشاه به تهران قرار گرفته است. طرح اولیه ساخت این فرودگاه به سال ۱۳۵۰ باز می‌گردد، اما در ۱۳۷۴ پس از سال‌ها ساخت‌وساز بخش‌های مختلف آن، این فرودگاه آماده بهره‌برداری شد و در طی ده سال به یکی از فرودگاه‌های مهم ایران تبدیل شد. طول باند این فرودگاه ۳۴۰۰ متر و وسعت پارکینگ هواپیمایی آن ۳۸۲۰۰ مترمربع است.

فرودگاه اشرفی اصفهانی به عنوان مهم‌ترین فرودگاه منطقه با مرکزیت غرب کشور علاوه بر استان، خود قسمت اعظم نیازهای حمل‌ونقل هوایی مردم استان‌های هم‌جوار و همچنین زائرین عتبات عالیات در کشور عراق را برآورده می‌نماید. انجام ۱۴۰ پرواز در هفته از این فرودگاه، آن را در رده ۱۰ فرودگاه برتر کشور قرار داده است.
پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه کرمانشاه

فرودگاه کرمانشاه دارای دو ترمینال است که یکی ویژه پروازهای خارجی و دیگری که از بافت جدید برخوردار است، مخصوص پروازهای داخلی است. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵,۴۰۶ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۵۶۰,۳۲۶ کیلوگرم بار و ۳,۵۰۸,۵۲۳ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.

از جمله امکانات رفاهی فرودگاه می‌توان به غرفه‌های بانکی، شعبه‌های بانکی، رستوران و بوفه اشاره کرد.

فرودگاه کرمانشاه
مشخصات فرودگاه

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)
کد یاتا: KSH
کد ایکائو: OICC
شهر کانونی برای: هواپیمایی معراج
ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۱۱ متر
فاصله هوایی تا تهران: ۴۲۶ کیلومتر معادل یک ساعت و دو دقیقه پروازی

موقعیت جغرافیایی و شماره تلفن‌های فرودگاه

آدرس: کرمانشاه، بلوار شهید کشوری، فرودگاه کرمانشاه
کد پستی: ۱۳۱۶۵-۶۷۱۵۵
تلفن‌خانه: ۳۴۳۲۶۶۵۵، ۳۴۳۲۶۶۴۴، ۳۴۳۲۶۶۳۳ ، ۳۴۳۲۶۶۲۲ و ۳۴۳۲۶۶۱۱ (۰۸۳)
نمابر: ۳۴۳۲۹۹۹۹ (۰۸۳)
دفتر مدیرکل: ۳۴۳۲۶۶۶۶ و ۳۴۳۲۸۸۸۸ (۰۸۳)
Email: kermanshah-airport@airport.ir

آمار جابه‌جایی مسافر

فرودگاه کرمانشاه

آمار پروازی و جابه‌جایی مسافر در فرودگاه اشرفی اصفهانی رو به افزایش است به طوری که در ۶ ماه اول امسال دو هزار و ۷۷۹ پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام شده است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۴۵ درصدی پروازها در فرودگاه كرمانشاه بوده‌ایم. در حدود ۲۸۶۵۱۸ مسافر داخلی و خارجی نیز در طی شش ماهه اول از فرودگاه كرمانشاه جابه‌جا شده‌اند كه نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۴۲ درصدی اعزام و پذیرش مسافر بوده‌ایم.

همین آمار مثبت نشان می‌دهد که این فرودگاه تا چه میزان از اهمیت برخوردار است و برخلاف بیشتر فرودگاه‌های کشور که توجیه اقتصادی ندارند، این فرودگاه به قطب منطقه غرب کشور تبدیل شده و مسئولان باید برای توسعه و بالا بردن ظرفیت آن اقدامات مهمی را انجام دهند. در جدیدترین برآوردها سازمان هواپیمایی کشوری، میزان اعتبار مورد نیاز برای توسعه فرودگاه کرمانشاه را در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تخمین زده است.
شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی

شرکت‌های هواپیمایی

مقصدهای پروازی
هواپیمایی کاسپین فرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد
ایران ایر فرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد
هواپیمایی ایران ایرتور فرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
هواپیمایی آسمان فرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌ المللی نجف، فرودگاه بین‌ المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد
کیش ایر فرودگاه بین‌‌المللی کیش
هواپیمایی ماهان فرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد
هواپیمایی معراج فرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌ المللی نجف، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
ترکیش ایرلاینز فرودگاه بین‌‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌ المللی آتاترک
هواپیمایی زاگرس فرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
منبع:کجارو

کوهستان آلپ بهترین مکان برای گردشگری

کوهستان آلپ بهترین مکان برای گردشگری

کوهستان آلپ بهترین مکان برای گردشگری
کوهستان آلپ یکی از مکان هایی است که برای گردشگری و لذت بردن از طبیعت است

کوهستان آلپ یکی از مکان هایی است که برای گردشگری و لذت بردن از طبیعت آن فرصت های بی نظیر فراوانی دارد. فرصت‌هایی مثل ماجراجویی در این کوهستان زیبا با ورزش های مفرح اسکی، اسنوبرد، دوچرخه‌ سواری، کوهنوردی و انواع ورزش ‌های آبی که در این کوهستان فوق العاده زیبا امکان انجام آن وجود دارد. در این بخش الی گشت شما را دعوت می کند تا با گشت و گذاری خیالی در کوهستان رویایی آلپ با ۸ مورد از جاذبه های طبیعت گردی این منطقه زیبا آشنا شوید.

درباره کوهستان آلپ
این رشته‌ کوه در قسمت مرکزی قاره اروپا قرار دارد و قسمت هایی از کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش، فرانسه، سوئیس، اسلوونی و لیختن‌اشتاین را در برمی گیرد. بلندترین قله رشته کوه آلپ مون بلان است و بلندی این قله ۴۸۱۰ متر است که در کشورهای ایتالیا، سوئیس و فرانسه قرار گرفته است. دیگر قله های مرتفع رشته کوه آلپ شامل مونته روزا با ۴۶۳۳ متر ارتفاع بین دو کشور ایتالیا و سوئیس قرار دارد، وایسهورن یا شاخ سپید با ارتفاع ۴۵۰۶ متر در کشورسوئیس است.

همچنین رشته کوه‌ هایی در زلاند نو و استرالیا وجود دارد که آلپ نام دارد در زلاندنو به این رشته کوه ها آلپ جنوبی و در استرالیا آلپ استرالیا می گویند. در تاریخ آلبانی گفته شده که ریشه اسم آلبانیا از آلپ است و واژه آلپ در زبانهای اروپایی گاهی مترادف کلمه کوه بکار می رود. ادامه این رشته کوه تا دریای آدریاتیک رشته کوه آلپ دیناری نام دارد.

۱- در اتریش (Gastein)
یکی از جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ در کشور اتریش و شهر گستین از شهرهای این کشور قرار دارد. این شهر زیبا در دامنه کوه های بلند آلپ جای گرفته و دارای طبیعت فوق العاده زیبایی است. یکی از دلایلی که این شهر را به یک جاذبه طبیعی مورد توجه گردشگران تبدیل کرده، آب های معدنی و آب های گرمی است که در این نقطه وجود دارد. این آب ها از پایین کوه جاری شده و از نظر خواص درمانی دارای خاصیت های زیادی هستند و بسیار مورد توجه اهالی منطقه و گردشگران است. جدا از آب های درمان کننده این نقطه از آلپ، هوای فوق العاده لطیف و عالی این منطقه لذت گشت و گذار در این طبیعت کم نظیر را تکمیل کرده و اگر گردشگران اهل و علاقمند به ورزش پر هیجان اسکی باشند این نقطه از آلپ بهترین جا برای این ورزش است.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

یکی از جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ در کشور اتریش و شهر گستین قرار دارد

۲- در سوییس (Graubunden)
روستای گرابوندن در کشور سوییس یکی از روستاهایی است که پاکی هوای آن و ناب بودن طبیعت آن باعث شده این روستا مورد توجه بسیاری از علاقمندان به گردش در مناطق کوهستانی باشد و همچنین یکی دیگر از ویژگی های روستای گرابوندن این است که این منطقه در این کشور بهترین مکان برای ورزش شاد و انرژی بخش اسکی است چون طولانی ترین مسیر اسکی در رشته کوه های آلپ در گرابوندن است.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

روستای گرابوندن در کشور سوییس یکی از روستاهایی است که ناب بودن طبیعت آن معروف می باشد

۳- در ایتالیا (Gran Paradiso)
پارک ملی گرن پارادیسو در قسمت شمال غرب رشته کوه های آلپ در کشور ایتالیا قرار دارد و علاقمندان به ورزش کوهنوردی را به خود جذب می کند. این کوه زیبا چشم اندازهای بی نظیری دارد که تماشای آن برای هر بیننده ای لذت بخش است. در پای این کوه دریاچه هایی فوق العاده زیبا وجود دارد که یک محوطه بسیار رویایی را بوجود آورده است. اسم این مکان پارک ملی گرن پارادیسو است که یکی از جاذبه های بی نظیر ایتالیا محسوب می شود. این محوطه از نظر حیات وحش هم مورد توجه است چون انواع حیوانات مثل بز ‏کوهی وحشی، عقاب و سایر حیوانات در آن وجود دارد.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

پارک ملی گرن پارادیسو در قسمت شمال غرب رشته کوه های آلپ در کشور ایتالیا قرار دارد

۴- در ایتالیا‏ (Maggiore)
یکی از بزرگترین، زیباترین، دیدنی ترین و خلاصه پرجاذبه ترین دریاچه های ایتالیا دریاچه ی ماگیوره است که منظره ای فوق العاده را برای طبیعت گردان و گردشگران طبیعت دوست بوجود آورده است. آب و هوای معتدل، طبیعت زیبا و مناظر بی مانند در این منطقه باعث شده که مکان بسیار مناسبی برای پیک نیک رفتن باشد. در این مکان در فصل تابستان فستیوال های گوناگونی برگزار می شود که شرکت در این فستیوال ها هم در جای خود پرهیجان و لذت بخش است. ورزش دوچرخه سواری از دیگر فعالیت های سرگرم کننده این منطقه رویایی و دل انگیز است.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

یکی از بزرگترین، زیباترین، دیدنی ترین و خلاصه پرجاذبه ترین دریاچه های ایتالیا دریاچه ی ماگیوره است

۵-‏در سوئیس (Lauterbrunnen‏) ‎
در دل کوه های آلپ سوئیس یکی از شگفت انگیزترین و رویایی ترین مناطق اروپا جای گرفته است. طبیعت زیبا در دامن خود صفحه ای منحصر به فرد را نقاشی کرده است به اسم لاوتربرانن. این نقطه فوق العاده به خاطر آبشارهای چشم نواز، دره های عمیق زیبا، چشمه های پر جنب و جوش و تصاویری در نهایت زیبایی مورد توجه گردشگران است. دره ی لاوتربرانن به دره ی آبشارها هم معروف است و دلیل این نام گذاری ۷۲ آبشار پر خروشی است که در میان قله های بلند کوهستان آلپ قرار گرفته اند. به جرات می توان گفت دره ی لاوتربرانن زیباترین دره جهان ما است.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

در دل کوه های آلپ سوئیس یکی از شگفت انگیزترین و رویایی ترین مناطق اروپا جای گرفته است

۶- در سوئیس (Bernese Oberland)
‏‏‏از جاذبه های طبیعی سوئیس هر چه بگوییم کم گفته ایم، سرزمینی با دریاچه هایی با رنگی خیره کننده، کوه هایی پر از برف و چشم اندازهایی بی مثال که عاشقان طبیعت آرزویشان گشت و گذاری در این سرزمین است. برنیز ابرلند یکی از بهشت های روی زمین است که در دل کوهستان آلپ جای گرفته و پیاده روی و دوچرخه سواری و قایقرانی در دریاچه ی آن خاطره انگیزترین سفر را برای گردشگران بوجود می آورد.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

از جاذبه های طبیعی سوئیس هر چه بگوییم کم گفته ایم، سرزمینی با دریاچه هایی با رنگی خیره کننده،

۷- در ایتالیا (The Stelvio Pass‏)
در دل کوه های بلند آلپ یکی از مشهورترین و قدیمی ترین جاده های اروپایی قرار گرفته است. اسم این جاده استل ویو پاس است سال ۱۸۲۰ اتریشی ها این جاده را در ایتالیا احداث کردند. این جاده یکی از جذاب ترین نقاط کوهستان آلپ دانست.

شته کوه آلپ،جاذبه های طبیعی کوهستان آلپ

در دل کوه های بلند آلپ یکی از مشهورترین و قدیمی ترین جاده های اروپایی قرار گرفته است

۸- در فرانسه (Chamonix)
بدون شک برای شما هم جالب است که در رشته کوه های آلپ سوار بر جعبه های شیشه ای معلق باشید و بین زمین آسمان و میان آن همه زیبایی بکر و طبیعی به رویاهای خود فکر کنید. اگر تا حالا این تجربه را نداشته اید با سفر به منطقه چامونیکس در فرانسه این رویای خود را عملی کنید و دره ها و کوه های پر برف آلپ را زیر پای خود ببینید و خود را در آسمان کوه های آلپ رها کنید.
منبع: بیتوته

معرفی مسجد نصیرالملک شیراز

معرفی مسجد نصیرالملک شیراز

معرفی مسجد نصیرالملک شیراز


مسجد نصیرالملک شیراز
این باربرایتان از یکی از شاهکارهای معماری دنیا برایتان بگوید، جایی که دیدنش آرزوی هر گردشگری است. مسجدی زیبا در شهر شیراز که دنیایی از نور و رنگ را در خود دارد و خانه ی خدا را غرق در آرامشی بی مانند کرده است. این بار، بار سفرمان را به سمت شیراز می بندیم . به این شهر دوست داشتنی می رویم تا از مسجد نصیرالملک شیراز، زیباترین مسجد جهان دیدن کنیم.
یکی از اولین و بهترین توصیفاتی که راجع به این مسجد می توان گفت، اینجا بازی رنگ و نور است و از آنجا که ترکیب این دو همیشه با هم شگفت انگیز است پس بهترین انتخاب است. مطمئنا یکی از زیباترین مسجد ایران را از نظر سبک معماری و کاشیکاری می توان مسجد نصیر الملک شیراز دانست و بی ربط نیست اگر بگوییم زیباترین مسجد جهان.
مسجد نصیرالملک شیراز

تاریخچه ی مسجد نصیر الملک


این مسجد باشکوه در شهر شیراز و در محله ی گودعربان، در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد که در دوران سلطنت قاجاریان و در زمان میرزا حسین علی که به نصیرالملک معروف بود، به دستور او ساخته شد و به همین نام، نامگذاری شد. معمار زبردست این سازه، کسی جز محمد حسن معمار که در آن دوران از معماران سرشناس و چیره دست بود، نبود. علاوه بر طاق های بلند، اندرونی خوش ساخت و کاشیکاریهای بی نظیر، نور یکی از عناصر اصلی این مسجد است که در گذر از شیشه های رنگی، فضای بسیار تاثیر گذار و بی مثالی را بوجود می آورد.
مسجد نصیرالملک شیراز

ورودی مسجد


بعد از عبور از در مسجد، وارد حیاط چهارگوشی می شوید که حوض بزرگ مستطیل شکلی که با گلدان های شمعدانی تزیین شده است، به چشم می خورد. تا اینجا خبری از رنگ و نور نیست اما آرامش عجیبی که در آن وجود دارد، را میتوان در جای جای آن با تمام وجود حس کرد. برای دیدن طاق ها، نور و رنگ ها باید به شبستان مسجد رفت.

شبستان مسجد نصیرالملک شیراز


در این مسجد که به مسجد صورتی هم معروف است، ۲ شبستان شرقی و غربی وجود دارد. شبستان غربی دارای ۷ درگاه چوبی با شیشه های رنگین و زیبا است که موقع تلالو نور از آن، این زیبایی صدها برابر می شود. شبستان غربی دارای ۱۲ ستون به نیت ۱۲ امام است و پوشش آجری زیبایی با جزییات فراوان دارد. در انتهای ستون ها، یک محراب زیبا به چشم می خورد.
منظره ی فوق العاده ای که بعد از عبور نور آفتاب از شیشه های رنگی به داخل شبستان و روی کف زمین و ستون ها می افتد، در هیچ تابلوی نقاشی ای نمی توانید ببینید.
مسجد نصیرالملک شیراز

سقف شبستان غربی


اما شبستان شرقی، زیبایی شبستان غربی را ندارد. ایوان این شبستان، ۷ جرز آجری مزین شده به آیات قرآنی و کاشیکاری هایی با نقش گل و بوته دارد. ۷ ستون ساده در آن استفاده شده است و سقف این شبستان هم مزین به کاشیکاری معلقی است.

کی از این مسجد دیدن کنیم؟


بهترین زمان بازدید از این مسجد در فصل پاییز و زمستان است چون در فصل گرما برای آسیب نرسیدن به کاشی ها، پرده ها را می کشند و در نتیجه نمی توانید چیزی از زیبایی رنگ ها ببینید. در ضمن اوایل صبح، بهترین وقت بازدید است.

منبع:الی گشت

آشنایی با قلعه تاریخی بیرجند

آشنایی با قلعه تاریخی بیرجند

آشنایی با قلعه تاریخی بیرجند


قلعه بیرجند
مگر می شود تاریخ دوست باشید و بازدید از قلعه های تاریخی را دوست نداشته باشید؟ این قلعه ها چنان معماری جذابی دارند که همین که به داخل آن ها می روید انگار به چندین قرن پیش رفته اید؛ در آن ها سادگی موج می زند و هیچ خبری از زندگی مدرن شهری نیست. بیرجند از شهرهای شمال شرقی ایران یکی از این قلعه های تاریخی را در خود جای داده است که بازدید از آن می تواند خاطره ای فراموش نشدنی باشد.

درباره قلعه بیرجند:


دوره صفویه یکی از مهمترین دوره های تاریخی ایران است به طوری که با سفر به نقاط مختلف ایران آثار تاریخی زیادی را پیدا می کنید که در این دوره ساخته شده اند. در همین دوره در بیرجند هم بناهایی مثل قلعه بیرجند ساخته شد که امروز از جاذبه های باارزش تاریخی اند. در این قلعه ها همه چیز بوی تاریخ را می دهد و معماری تماشایی شان تاریخ بلند سرزمینمان را به زیباترین شکل نشان می دهد. این معماری و این فضا آنقدر شما را تحت تاثیر قرار می دهد که دلتان می خواهد ساعت ها در این قلعه ها قدم بزنید و شیوه زندگی گذشتان را در در و دیوارهای آن تماشا کنید. اگر شما هم بازدید از قلعه ها را دوست دارید کوله بارتان را بردارید و به بیرجند بروید چون یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین قلعه های ایران در گوشه ای از این شهر قرار دارد. این قلعه بر روی یکی از بلندترین قسمت های شهر قرار دارد و هنوز هم که هنوز است آنقدر ابهت دارد که با تماشایش تحت تاثیر قرار می گیرید. حتما می دانید که قلعه ها ساخته می شدند تا در مقابل حملات دشمنان از شهر مراقبت کنند. قلعه بیرجند را به اسم های دژ بیرجند و قلعه پایین شهر هم می شناسند. در شمال غربی شهر بیرجند تپه ای قرار دارد که ظاهرا در آن زمان موقعیت مناسبی برای ساخت قلعه داشت. در بازدید از این قلعه به روی یکی از برج های آن بروید چون مطمئنا تماشای شهر از روی یکی از تاریخی ترین بناهای ایران تجربه ای لذت بخش است اینطور نیست؟
قلعه بیرجند
برای بازدید از این برج به میدان امام حسین بروید، در شمال این میدان مسیری را می بینید که باید آن را بروید و بروید تا اینکه کم کم این قلعه تاریخی در مقابل چشمانتان به نمایش در بیاید. در تعداد از کتاب های تاریخی اینطور آمده که بعد از ساخت این قلعه بود که شهر بیرجند بزرگ شد و جمعیت بیشتری پیدا کرد. در قرن چهارم شمسی در این شهر قلعه های زیادی وجود داشت که هنوز هم در سفر به این شهر می توانید تعدادی از آن ها را ببینید. قلعه بیرجند برای حفاظت از شهر ساخته شده و در زمان صفویه و قاجاریه از شهر در مقابل حملات ازبک ها و ترکمن ها دفاع کرده است. در آن زمان در این قلعه نگهبان هایی زندگی می کردند که کارهایی مثل برقرار ی امنیت و گرفتن اخبار دست اول از وظایف آن ها بود. تماشای معماری های قدیمی را دوست دارد و دیدن از آن ها برایتان آرامش بخش است؟ این قلعه در قسمت قدیمی شهر قرار دارد و از روی برج های آن خانه های قدیمی بافت تاریخی شهر را در یک نظر تماشا می کنید. با تمام شدن دوره صفویه این قلعه که سال ها از عمرش می گذشت مرمت شد تا توان حملات دشمنان را داشته باشد. قلعه یک بار دیگر هم در سال ۱۳۷۸ روی مرمت را به خود دید تا امروز از بناهای بینهایت زیبای تاریخی ایران باشد. امروز این قلعه آنقدر خوب به نظر می رسد که باور نمی کنید در حدود ۴۰۰ سال پیش ساخته شده باشد. قلعه بیرجند ۳ هزار متر مربع مساحت دارد، با خشت و گل و چینه درست شده و برای ورود به آن می توانید یکی از دو در ورودی شمالی و غربی را انتخاب کنید.
قلعه بیرجند
در چهار طرف قلعه برج های استوایی قرار قرار دارد که دو طبقه اند. هر چند که در ابتدا ۷ برج در این قلعه وجود داشت اما امروز فقط ۶ تای آن ها باقی مانده است. روزنه هایی که بر روی این برج ها می بینید کاربرد مهمی داشتند و برای دیده بانی و گاهی هم تیراندازی بودند! دیوارهای بزرگ و برآمده قلعه باعث می شد تا نگهبانان به راحتی بتوانند بر روی این باروها نگهبانی بدهند. در این قلعه فکر ذخیره آب وآذوقه هم شده است! و در آن انبارهایی وجود دارند که در آن غذا انبار می شد تا هر وقت موقعیت غیر منتظره ای پیش آمد از آن ها استفاده شود. یکی از جذاب ترین بخش های این قلعه که به خوبی مهارت معماران زمان خودش را نشان می دهد مسیرهای زیرزمین ای است که راه ارتباطی بین قلعه و بناهای مهم شهر مثل کلاه فرنگی بوده! آن هم به طور مخفیانه! ببینید چه فکر حساب شده ای در ساخت این مسیرهای زیر زمینی شده است: با ورود دشمن به شهر، مسئولان می توانستند به سرعت از این مسیرها خودشان را به قلعه برسانند و در این قلعه از حمله دشمن در امان باشند.
قلعه بیرجند یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر است و تقریبا گردشگری را پیدا نمی کنید که به هوای تماشای جاذبه های این شهر به بیرجند برود ولی از این قلعه زیبا دیدن نکند. پس اگر در ماه های شلوغ سال مثل نوروز و تابستان به بیرجند می روید زمانی را برای بازدید از این قلعه انتخاب کنید که شلوغی و جمعیت شما را اذیت نکند. یکی از بهترین زمان ها برای تماشای این قلعه در روزهای تعطیلات نوروز است که معمولا سفره هفت سین زیبایی را در وسط محوطه قلعه می بینید که تماشایش به همراه گوش سپردن به موسیقی سنتی خراسانی چیزی است که تا مدت ها از یادتان نمی رود.

منبع:الی گشت

ارگ طبس خراسان جنوبی

ارگ طبس خراسان جنوبی

ارگ طبس خراسان جنوبی


ارگ طبس
طبس یا تبس در بخش غربی استان خراسان جنوبی قرار دارد. این شهر کویری که مرکز شهرستان طبس است از نظر تاریخی بسیار مورد توجه محققان و تاریخ نگاران است. در این شهر تاریخی بقایای ویرانه های تاریخی یک بنا وجود دارد که به ارگ طبس معروف است.
شهر تاریخی طبس و این قلعه ی تاریخی که قدمت آن به هزار سال قبل می رسد به عنوان یک نقطه تاریخی همواره مطرح بوده و مکانی برای مطالعات تاریخی و کاوش و جستجوهای باستان شناسی، نظر محققان را به خود جلب کرده است. یکی از ویژگی های جالب توجه این قلعه این است که ارگ طبس علاوه بر آن که در طول تاریخ اتفاقات زیادی را شاهد بوده، در گذر زمان پذیرای شخصیت های مطرح تاریخی و افرادی مثل ناصرخسرو شاعر نامدار کشورمان بوده است.
ارگ طبس
به گفته تاریخ نگاران، حکیم ناصر خسرو قبادیانی شاعر بلند آوازه ایران ما، ۱۷ شبانه روز در این قلعه بوده است. در نتیجه کاوش های باستان شناسان کتیبه از این مکان کشف شده که در آن اسم قلعه، ارگ کهن ثبت شده بنابراین گویای این مطلب است که این قلعه قدمتی قابل توجه دارد و در گذشته به آن ارگ کهن می گفتند.

ارگ طبس در طول تاریخ:


کهن دژ یا ارگ طبس که در این شهر کویری بنایی تاریخی محسوب می شود بر اساس نوشته های محققان تاریخ گذشته و اشاره های مورخان سده های آغازین اسلام از جمله بلاذری قدمت این اثر را بیشتر از ١٠٠٠ سال قبل دانسته اند. در بسیاری از متون تاریخی از جمله همین کتاب بلذری به نام فتوح البلدان که در قرن سوم هجری قمری نگارش آن انجام شده به دژ طبس یا ارگ طبس و حصار آن اشاره شده، همچنین چنان که گفتیم حضور ناصر خسرو شاعر ایرانی قرن پنجم هجری قمری که به مدت هفده شبانه روز میهمان امیر گیلکی بن محمد در این ارگ بوده تردیدی در قدمت این مکان باقی نمی گذارد.
ارگ طبس
ناصر خسرو در سفرنامه ی معروفش ضمن توصیف طبس به وجود ارگ در این شهر اشاره کرده است. ارگ تاریخی طبس در طی تاریخ و در ادوار مختلف از گزند آسیب ها و حوادث طبیعی بی نصیب نمانده و خسارات زیادی دیده است اما بارها مرمت و بازسازی شده است از جمله یک بار در سال ١٢١۶ هجری قمری یکی از مرمت ها انجام شده و تا چندین سال پیش سنگ نوشته ای بر سردر ارگ وجود داشته که در آن نام ارگ کهن بوده است. میر حسن خان در این سال ارگ را توسعه داده این بنا دارای ۶ برج بوده که یکی از برج ها به برج نادر میرزا معروف گشت.
ارگ طبس
تاریخ دانان وجه تسمیه این برج را زندانی شدن نادرمیرزا در آن می دانند که این شخص بدستور میر حسن خان در این برج محبوس بوده است. یک بار دیگر در سال ١٢٩٢ هجری قمری و در دوره حاکمیت عمادالملک حاکم وقت طبس این ارگ مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

ارگ طبس پیش از زلزله ی این منطقه در دهه های قبل تنها یک تن ساکن داشته که این شخص مرد فقیر تنهایی به اسم آق سید علی میرزا بود و زندگی خود را از راه کمک های بازدید کنندگان ارگ می گذرانده و از این طریق تامین معاش می کرده اما این آق سید علی میرزا هم در زلزله سال ۱۳۵۷ طبس مثل ارگ این شهر به تاریخ پیوست و تنها نامی از او باقی ماند.
ارگ طبس
این اثر تاریخی طبس در اثر زلزله ای که در سال ۵۷ در این منطقه رخ داد دچار ویرانی شدیدی شد و در سال های گذشته میراث فرهنگی برای مرمت و بازسازی آن فعالیت هایی را انجام داد و قسمت های زیادی از این ارگ آوار برداری شد که در نتیجه دیوارها و دالان های ارگ دوباره نمایان شد.

نکته جالب دیگر اینکه در این کاوش ها پیکر پیرمرد تنهای ارگ، آق سید علی میرزا هم با اینکه ٢٠ سال از زمان وقع زلزله و فوت او گذشته بود با این حال هنوز بقایای جسد او سالم پیدا شد. برای مرد تنهای طبس در همان محل ارگ خانه ای ابدی در نظر گرفتند و به خاک سپردند اتاقک کوچکی هم بر آرامگاهش بنا کردند.

ویژگی های ارگ طبس:


از نوشته های ناصر خسرو در سفرنامه معروفش چنین بر می آید که امیری عادل که پیشتر نام او را گفتیم بر این شهر حکومت داشت و همچنین عدالت و امنیت طبس را توصیف کرده است. در نوشته های مورخان دیگر هم چنین توصیفاتی به چشم می خورد که نزهه القلوب حمدا… مستوفی، روضه الصفا میرخواند، تاریخ کرمان احمد علی وزیری از آن جمله است و در آن به حصار و قلعه طبس اشاره شده است.
بنابراین این ارگ در طی تاریخ پر از فراز و فرودش بارها مورد تهاجم دشمن بوده اما طبق نوشته های همین مورخان و دیگر متون، این دژ مستحکم آن دوره، هیچ وقت به تسخیر و تصرف دشمنان درنیامد. به نوشته بیشتر مورخان شدیدترین یورش به این ارگ، حمله سلطان سنجر سلجوقی در نیمه قرن هشتم بود که ابن اثیر هم در تاریخ اسماعیلیان به آن پرداخته است اما بعد از این یورش و حملات بعدی دیگر چنان که گفتیم این بنا بازسازی و مرمت شد.
ارگ طبس شامل پنج منزل بوده و این منازل مثل خانه‌های قدیم شهر طبس دو ایوان شمالی و جنوبی داشته اند که دور تا دور خانه اتاق‌های این منزل بوده است. این خانه ها همچنین حوض آبی وسط حیاط داشته که با آب قنات پر می‌شد. آب این حوض برای مصارف بهداشتی بوده و به جز این حوض در خانه های قدیم طبس حوض آبی برای مصارف خوردنی و آشامیدنی در نظر گرفته می شد.

زیرزمین یا سرداب که بقایای آن به طور واضح آشکار است از اجزای دیگر خانه‌ها بوده است. مطبخ یکی دیگر از مکان ها و اجزای تعبیه شده در این خانه بود و گوشه حیاط خانه‌ ها اجاق‌ های مطبخ وجود داشت. به جز این پنج حیاط، ارگ طبس مکان‌های عمومی نیز داشت. این اماکن شامل حمام، حسینیه، مسجد و دیگر جاها بود. همچنین آب انبار بزرگی در قسمت شمال شرق ارگ وجود داشته است. ارگ طبس در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی ارگ طبس:


برای دیدن این ارگ تاریخی باید به استان خراسان جنوبی و شهرستان کویری طبس سفر کرد. مسیر دسترسی این اثر بازمانده از تاریخ، طبس میدان امام خمینی این شهر، میدان واعظ طبسی، خیابان واعظ، کهن دژ است.

این اثر تاریخی بارها از جور زمانه به خود لرزیده و از تازیانه مهاجمان زخم های فراوان تحمل کرده، با این حال هنوز مکانی است که برای علاقمندان به یادگارهای تاریخی مورد توجه است. قسمت های مختلف این ارگ که قابل بازدید است شامل قسمت درب پشت ارگ طبس، درون ارگ و کوچه داخل این بنای تاریخی است.

منبع:الی گشت